logo


no avatar

Plymouth wins Arcadia Invite

By Norwalk Reflector staff • Updated Dec 15, 2019 at 4:48 PM

ARCADIA — The Plymouth wrestling team totaled 330.5 points and finished nearly 100 points ahead of runners-up Wayne Trace to win the 14-team Arcadia Invitational on Saturday.

The Big Red had placers in 13 weight classes, including four individual champions.

Winning titles for Plymouth included freshman Shae Sparks at 138 pounds, along with junior Noah Trimmer (145), freshman Colton Sparks (152) and junior Adler Horne (195).

In the pool format of his weight, Shae Sparks scored pins in 34 seconds, 52 seconds, 40 seconds, and a 6-0 decision. He then pinned Montpelier’s Kasche Bible in 32 seconds in the finals.

Trimmer had victories by pin in :33, 3:45 and 1:51, along with a 17-2 technical fall on his way to the finals, where he beat North Baltimore’s Levi Trout in a 15-9 decision.

Colton Sparks also tore through he pool format, scoring pins in 1:23, 2:34, 1:56 and :24. That trend continued in the finals, as he needed just 1:13 to pin Arciadia’s Chase Distel.

Horne was in a six-person bracket that was done off pool results only. He began with a pin in 4:15, then had a 16-0 technical fall win, followed up by pins in 1:08, 1:09 and 1:28.

Placing second for the Big Red included Andrew Miller (106), Nick Roberts (113), Keith Tuttle (120) and Dylan Van Fleet (220).

The trio of Jacob Robinson (132), Gabe Cox (160) and Payton Young (170) took third for the Big Red. Brendan Allen (285) was fourth and Jason Swank (182) was fifth.

Plymouth entertains Huron, Mapleton and Margaretta in a super tai-meet on Wednesday.

 

Monroeville fifth at Bucyrus

BUCYRUS — Monroeville finished fifth at the Bucyrus Invitational on Saturday, with one individual champion at the pool tournament.

Daniel Smith won the 160-pound weight class for the Eagles, while Caleb Cardman was second at 182.

Other placers for Monroeville included Brayden Schuller (third at 152), Owen Roeder (fourth, 126), Zander Takacs (fourth, 170), Mick Takacs (fifth, 120) and Thomas Seitz (sixth, 132).

The Eagles’ junior high team was second at Hopewell-Loudon on Saturday.

Landon Roeder, Ben Seitz, Brencyn Evans and Landin Hershiser all took first place for Monroeville, with Ryan Smith placing second and Braden Barman taking third.

 

Western has two champs at Black River

SULLIVAN — New London placed six wrestlers and Western Reserve had two individual champions at the Dave Oberholtzer Black River Invitational on Saturday.

The Wildcats (103) were sixth and Western was seventh (89) in the eight-team field, which was won by Northwestern.

Placing for New London included Kaden Kidd (106) and Kenyon Cathey (145), who both reached the finals and placed second. Josh Logan was third at 285, while the trio of Wyatt Harrison (113), Carter Dahl (132) and Michael Dalton (138) each placed fourth.

Winning individual weight classes for the Roughriders included freshman Jake Elkin at 126 and senior Tyler Ramage at 170.

Elkin had three pins in the pool format in 4:52, :29 and :12. In the bracket, he added two more pins in :53 and 4:33 — the last over Clearview’s Sherod Bullard in the finals.

Ramage pinned his way to four straight wins in 2:54, ;12, 5:31 and 3:22, then beat Northwestern’s Hal Huber with a 7-2 decision in the finals.

Preston Ehrsberger was fourth at 182 for the ‘Riders.

 

Willard fifth at Clear Fork

BELLVILLE — The Crimson Flashes placed five wrestlers, including individual champion DJ Slone at 160, as they took fifth place in the 12-team Clear Fork Invitational on Saturday.

Slone had a pair of pins in 49 seconds and 1:02 in pool matches, then added two more pins in 2:24 and 1:54 to reach the finals, where he scored an 8-1 decision over Streetsboro’s Ashton Smith.

Juan Figueroa was second for Willard at 138, as was Ashton Ames at 145. Connor Robbins was third (113) and Tim Urbine took sixth at 170.